צור יצחק

צור יצחק - יישוב קהילתי

בונים עתיד טוב יותר

חמישי, 29 אוקטובר 2020 04:38

צא לטבע

נכתב על ידי

שלום לכולם,בימים אביביים אלו, בהם הטבע משגשג סביבנו, נראה שכל דקה שבה אנו לא יוצאים החוצה לראות עוד פרח פורח היא פספוס...

צאו החוצה! הוא מהלך אותו מקדמת היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון, על מנת לעודד תושבים - מבוגרים וילדים- לבלות יותר בחוץ ופחות בבית מול המסכים.

כיחידה סביבתית, אנו מזהים חשיבות רבה בבילוי של ילדים בחוץ, כדי לעודד אצלם סקרנות, הערכה ואחריות כלפי הסביבה.

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו למהלך זה, כדי שהילדים של היום ירוויחו הן מהעולם הטכנולוגי המגוון שאליו הם נולדו, והן מהחוויות שהסביבה הטבעית מקנה.

בניוזלטר זה תוכלו לקרוא על הפעילות המגוונת שעורכת היחידה והרשויות שלנו בנושא,

לקבל המלצות על מקומות שכדאי לצאת אליהם, הצעות ורעיונות לפעילויות ועוד...

בברכת אביב שמח ופורח,

https://newsletters.sendmsg.co.il/…

חמישי, 29 אוקטובר 2020 04:38

אתרי נוף וטבע

נכתב על ידי

הישוב צור יצחק והיער הסמוך לו ממוקמים במורדות המערביים של הרי השומרון אל מול עמק המרזבה המזרחי של השרון. אפיקו הרחב של נחל אלכסנדר חוצה את השטח ממזרח למערב.

לאורך אלפי שנים הווה קו הגבעות מוקד משיכה להתיישבות עקב יתרונותיו הכלכליים והאסטרטגיים כגון: קירבה לדרכים ראשיות (בעיקר "דרך הים" הקדומה), קירבה לאדמות נוחות לחקלאות, מסלע גיר וקירטון המאפשר חציבה נוחה, יכולת הגנה ותצפית ועוד. באזור קיימים ממצאים ארכיאולוגיים רבים המעידים על ההתיישבות בו לאורך ההסטוריה.

ההתיישבות בעבר ובהווה הותירה באזור מעט שטחי טבע ונוף, ובהם יער צור יצחק שניטע ע"י קרן קימת לישראל, משולב בשרידי חורש ים תיכוני שכיסה את אזור השרון בעבר. בחלק הצפוני נותרה רצועת השטח לאורך האפיק של נחל אלכסנדר. באזור קיימים עדיין מגוון של חיות בר: צבאים, צבועים, דרבנים, חזירי בר, עופות דורסים ומיני ציפורי שיר.


מסלולי הליכה

לפניכם מסלולי טיול מומלצים באיזור בדרגות שונות:

מפת האיזור

Tourmap
[1] נקודת התחלת מסלול חוצה איזור: צור יצחק – מצפה ספיר.
[2] נקודת עצירה, רכס צור נתן.
[3] חורשת האלונים.
[4] חורבת אל מזרעה.
[5] שדות חקלאיים.
[6] גבעת הכלניות.
[7] מצפה ספיר.
[8] חורבת מגדל.
[9] שיח מושרף - שיח' מנצור (קבר השייח ).
[10] חרבת דרדר.


מסלול א: מסלול חוצה אזור מצור יצחק למצפה ספיר (נקודות סיור 1-7)

סוג המסלול: הליכה.
סימון שביל: מעבר בין סימונים בצבעים שונים.
זמן משוער: כ- 5 שעות.
דרגת קושי: מיטיבי לכת (ניתן לחלק לקטעים היכולים להתאים לכל המשפחה).
אורך מסלול ההליכה: כ- 8 ק"מ (המסלול אינו מעגלי).
נקודת התחלה: מפגש הכביש העולה לצור נתן עם דרך עפר מסומנת בסימון שבילים שחור (מערבית לקבר השיח') [1]. מנקודת המפגש נרד בדרך המסומנת שחור לכיוון דרום (קל לזהות אותה על פי שתי בריכות המים מבטון הבנויות לצידה). הדרך פונה לכיוון מזרח, ועוברת בחלקו הפראי והלא נטוע של רכס צור נתן [2]. לאחר כקילומטר ניתן לעצור לתצפית יפה לכיוון מזרח ודרום. מהתצפית ניתן לראות את תוואי נחל אלכסנדר, את התבליט של אזור השומרון, ההולך ומשתפל לכיווננו ואת היישובים באזור. השביל השחור יורד בתלילות לאפיק הנחל ולאחר מכן מגיע אל מפגש עם שביל מסומן ירוק - בו נמשיך לכיוון כוכב יאיר ונחצה את נחל אלכסנדר.


לאחר החציה, השביל מתחבר לדרך ההיקפית של כוכב יאיר - נמשיך עם הסימון הירוק הפונה לכיוון מערב .
למעוניינים לקצר, ניתן לעלות בדרך כורכר לא מסומנת העולה בין החורש למטע אבוקדו אל רחוב דרגות בכוכב יאיר. אנו צועדים עתה בגדה הדרומית של נחל אלכסנדר, בשולי יער קק"ל, ובינות למטעי האבוקדו של צור נתן. בחורף החורשה מדרום לשביל מלאה בפרחי בר, ולעתים יש צורך לדלג בין השלוליות (חדי העין ביניכם יוכלו גם להבחין בעקבות של חזירי בר המתגוררים באזור זה).

כארבעה ק"מ מנקודת היציאה, הסימון הירוק מתחלף בסימון אדום (בכוון ההליכה). לאחר ק"מ נוסף של הליכה מערבה על גבי הסימון האדום, נגיע אל פנייה דרומה עם המשך סימון אדום.
כמה עשרות מטרים לפני הפנייה, צמודה לשביל מדרום חורשה יפה של כ-20 עצי אלון התבור [3], שניטעו על ידי הקק"ל, ומזכירים את הנוף של 'יער השרון הקדום'. ניתן לשבת בצילם ולחפש למרגלותיהם בלוטים וספלולים להנאת הילדים.


בהמשך, מיד לאחר הפנייה דרומה, ניתן לזהות מפגש עם דרך לא מסומנת אך ברורה, הפונה מזרחה, אל תוך החורשה. בדרך זו ניתן לחזור אל תוך היישוב כוכב יאיר דרך רחוב גילה, תוך חציית שרידי יישוב קדום 'חורבת אל מזרעה' [4] בחלקת יער זו התחוללה שריפה שכילתה את היער הותיק. בשנים האחרונות נטעה קק"ל את השטח מחדש, תוך התבססות על הטראסות החקלאיות הקיימות ונטיעת עצים רחבי עלים ועצי בוסתן.באזור זה מופיעים בחודשים פברואר-מרץ משטחים יפהפיים של כלניות בשלל צבעים ורקפות. עיקר השרידים הארכיאולוגיים נמצאים על גבעה קטנה: בולטת במיוחד מערה בצמוד לשביל, ששימשה כמאגר מים קדום, ועל הגבעה (זהירות מבורות) נמצאים מספר מבנים .

אם החלטתם שלא לצאת דרך רחוב גילה, חיזרו אל הדרך המסומנת אדום, והמשיכו לצעוד דרומה בשולי החורשות של כוכב יאיר. ממערב לנו בולט האזור השטוח של השדות החקלאיים [5]– זוהי המרזבה, המנקזת את השומרון וזוכה עקב כך באדמת סחף שחורה ופורייה. מערבה באופק ניתן לראות את העיר טירה, אשר בנויה על גבעות החמרה האדומה המאפיינות את אזור השרון הנמשכות כמעט עד לים (18 ק"מ בקו אווירי). בחורף ובאביב משתלם לפוש מדי פעם בצל החורשות, וליהנות ממרבדים מרהיבים של פרחי בר. כקילומטר וחצי לאחר הפנייה דרומה נגיע אל דרך המסומנת בסימון ירוק ונפנה ימינה (מערבה).
בחודשים פברואר מרץ, מומלץ להתבונן מעבר לשדה לכיוון מזרח ולבקר ב'גבעת הכלניות' [6]. בדרך פלא שרדה לה גבעה קטנה המתרוממת בשולי השדה החרוש, ומציגה בחודשים אלה מגוון נאה של כלניות בצבעים אדום-סגול-וורוד-לבן, יחד עם דבורניות המתחפשות לדבורים. ניתן להגיע אליה בהליכה על דרך לא מסומנת בשולי החורשה (מהגבעה ניתן לקצר ובעזרת שביל הפונה מזרחה להתחבר לרחוב 'בית אל').
מצפה ספיר[7] - בקרחת היער שבמרכז החורשה יש שולחנות פיקניק ואמפי-תיאטרון לצד פחי אשפה ועצים מצילים. מהמקום נוף יפה 360מעלות שמוסתר בחלקו בידי העצים. מערות קבורה של תושבי החורבה בתקופה הרומית-ביזנטית נמצאות במורדות הצפוניים של החורבה ובמורד הדרום מערבי .

מסלול ב: אתרים ארכיאולוגיים ברכס צור יצחק (נקודות סיור 1-5)

דרגת קושי: קל מאד.
סוג המסלול: נסיעה והליכה.
זמן משוער: כ- 3 שעות.
מה נראה? הסיור כולל מספר תחנות על רכס צור נתן, ביניהן ניתן לעבור ברגל או ברכב.
נקודת התחלה: יציאה מזרחית של הישוב צור יצחק.

תחנה ראשונה חורבת מגדל [8]

במקום חורבה עם בורות מים, גת, מחצבה ובית בד . היישוב נוסד בתקופה הכנענית, בימי בית ראשון ובית שני היה כאן יישוב שנחרד במרד הגדול וממנו שרדה מערכת מסתור. אחריה הוקם יישוב שומרוני בשם אנטסיון שגרו בו כ2000 איש וממנו שרדו מקוואות ובית הכנסת, שנמצאים ליד קבר השיח'. בתקופה הביזנטית הוקם במקום מנזר ובתקופה המוסלמית המוקדמת הוקמה במקום מצודה. לאחר התקופה הצלבנית הוקם במקום הישוב מג'דל יבּוָּא .
בראש הגבעה מדרום יש גת גדולה באמצע היער .

[3] שרידי העיר הקדומה (ברקע קבר השיח')

SheichMushrafתחנה שנייה שיח מושרף - שיח' מנצור (קבר השייח )[9]


במקום בית כנסת שומרוני ובו שרידי פסיפס צבעוני מכוסה בחול, שרידי כנסייה, ושרידי מצודה מוסלמית מאוחרת שעליהם נבנה קבר השיח'. לצד ביה"כ השומרוני נבחין בשרידי מקווה טהרה שומרוני אליו יורדים במדרגות. סביב מבנה השיח ריכוז רב של מתקנים חקלאיים. לשמו של המקום מספר אפשרויות, האחת: כששאלו אנשי הסקר הבריטי את הערבים במקום על שם השיח' הקבור במקום, קיבלו את התשובה מוּש עראף שזה איני יודע בערבית, ומכאן שם השיח' המשובש. אך ישנה אפשרות נוספת והיא מן השורש הערבי-'שרף' שזהו קדוש או כבוד.

ועל כן יכול והשם הינו 'היח המקודש או המכובד'. מן המידע על המקום למדנו כי למעשה שם השיח' הוא שיח' מנצור, שפירושו המנצח, וקברו הוקם במהלך התקופה העותמאנית, אך ככל הנראה מבנה המקאם הוקם ללא קבר שיח כנהוג ברוב מבני מקאם בשיח הנפוצים בארצנו, ובהמשך נקבר במבנה אותו שיח מכובד.

[3] שרידי העיר הקדומה (ברקע קבר השיח')

תחנה שלישיתחרבת דרדר [10]

השם הוא עיברות של חירבת אל–מדחדרה כמו המעיינות שבואדי .
במקום שרידי יישוב שהיה במקום בתקופות הרומית, ביזנטית, צלבנית וממלוכית. בתקופה הממלוכית הוקמה במקום מצדוה, שאת שרידיה רואים כיום .
מהמקום תצפית נפלאה לכל הסביבה .
הגישה מתוך היישוב צור נתן

הממצאים הארכיאולוגיים מצביעים על יישוב שהתקיים על רכס צור נתן לאורך תקופות שונות בהסטוריה:
ההתיישבות החלה בתקופה הכנענית (אלפים 2-3 לפנה"ס).
לאחר מכן היה במקום כפר יהודי, עד ימי בית שני (68 לספירה) שנהרס כפי הנראה בימי המרד הגדול ברומאים - באתר נמצאה מערכת מסתור מתקופה זו .
בתקופה הרומית-ביזנטית הקדומה (מאות 2-5 לספירה), היה במקום ישוב שומרוני בשם אנטסיון. בתקופה זו שיגשג המקום והתגוררו בו כ- 2,000 איש! נבנו בית הכנסת ומקוואות והתפתח האזור החקלאי סביב הישוב (כמתואר בתחנה הראשונה בסיור). בתקופה הביזנטית המאוחרת (מאות 5-7 לספירה) שכן במקום מנזר נוצרי.
בתקופה האיסלמית הקדומה (מאות 7-8 לספירה)- הפך המקום למבצר מוסלמי צבאי. בימי הביניים שכן במקום ישוב מוסלמי אחר בשם מג'דל יבווא. בסוף התקופה העותומנית נבנה כנראה קבר השייח מושרף' .

מסלולי אופניים:

אזור יער צור יצחק מרהיב ביופיו הייחודי. אוהבי טיולי האופניים יכולים למצוא מבחר מסלולים מהנים בדרגות קושי שונות.

לפניכם קישורים למסלולי אופניים באיזור הכוללים מפות, צילומים והסברים:

סינגלים באיזור יער צור יצחק

כוכב יאיר - צור יצחק – סלעית , 18 ק"מ

לאחר  מאמצים רבים שנמשכו שנים וכללו דיונים במוסדות התכנון וועדת חקירת גבולות החליטה ממשלת ישראל, ביום חמישי, 9.8.12,  על הכרה בישוב צור יצחק כישוב קהילתי חדש בתחום המועצה האזורית דרום השרון.

בשנת 2005 הונחה אבן הפינה לישוב צור יצחק הקרוי על שם ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל. בשנת 7002 התאכלסו המשפחות הראשונות וכיום מונה הישוב כ- 800 משפחות, מרביתן משפחות צעירות עם ילדים .

על פי התוכנית יבנו בישוב כ- 2500 יחידות דיור ויתגוררו בו למעלה מ- 10,000 תושבים.  שווק היחידות על ידי מנהל מקרקעי ישראל הושלם והליך הבניה צפוי להסתיים בתוך 5 שנים.

הקמת הישוב צור יצחק התאפשרה הודות ליוזמת משרד הבינוי והשיכון מראשית שנות ה- 90 זאת במסגרת תכנית "שבעת הכוכבים", לפיתוח ישובים קהילתיים ויצירת רצף התיישבותי בציר הגבעות לאורך כביש 6.

"הליך ההכרה בישוב התאפשר" אומר ראש המועצה ד"ר מוטי דלגו  "לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ולבניה נעתרה לבקשתנו והמליצה בפני הממשלה להגדיר את צור יצחק כישוב קהילתי חדש בתחום המועצה האזורית ולאור חוות דעת כלכלית תקציבית שהוכנה על ידי משרד האוצר, שתמכה אף היא בהגדרת צור יצחק כישוב קהילתי חדש.
אני מברך על ההחלטה ורואה חשיבות רבה בהקמת היישוב החדש. הישוב צור יצחק מהווה עבורנו מקור לגאווה, לסיפוק רב וזאת בשל העשייה והשותפות עמכם התושבים. המדובר באתגר לאומי העולה בקנה אחד עם הצורך בחיזוק ועיבוי ההתיישבות בקו התפר שבשרון. בהזדמנות זו אני מבקש להודות לכל השותפים הלוקחים עמנו חלק בהקמת היישוב ופיתוחו - משרד הבינוי והשיכון, משרד הפנים, מינהל מקרקעי ישראל, חברת ערים, יובלי שומרון, הקבלנים והיזמים ומעל לכל, לכם התושבים, על האמון וחלקכם בהגשמת חזון ההתיישבות."

לאור החלטת הממשלה תפעל המועצה האזורית דרום השרון למינוי ועד מקומי ממונה מקרב תושבי הישוב שיכהן עד למועד הבחירות בסוף שנת 2013.

 צור יצחק - תעודת זהות

מקור השם- ע"ש ראש הממשלה המנוח יצחק רבין
הנחת אבן פינה - 9/9/2005
גודל- 610 דונם
מספר משפחות מתוכנן - 2500
מספר משפחות המתגוררות בישוב - כ-800

חמישי, 29 אוקטובר 2020 04:38

על מועצה אזורית דרום השרון

נכתב על ידי

המועצה האזורית דרום השרון  נוסדה בשנת 1980 כאיחוד של שלוש מועצות אזוריות קטנות יותר: מועצה אזורית "השרון התיכון", מועצה אזורית "ירקון" ומועצה אזורית "מפעלות אפק".

על צו כינון המועצה האזורית דרום השרון שנכנס לתוקפו ב-2 באפריל 1980, חתום שר הפנים דאז יוסף בורג ז"ל.

יעקב לנדאו ז"ל, שהיה חבר קיבוץ רמת הכובש ושימש כראש מועצת השרון התיכון עד לאיחוד, מונה עם האיחוד לראש המועצה הזמני.

בבחירות שנערכו בשנת 1981, נבחרה מליאת מועצה שהורכבה מנציגי היישובים והיא בחרה את אברהם לזר תושב שדי חמד לראש המועצה הראשון של המועצה המאוחדת דרום השרון.

דרום השרון חוברה לה יחדיו כאמור משלוש מועצות:

מועצה אזורית השרון התיכון -  מועצה זו שהייתה ממוקמת בכניסה למושב גן חיים (היכן שנמצא כיום השירות הפסיכולוגי של דרום השרון) כללה שלושה עשר ישובים: אייל, צור נתן, גן חיים, צופית, שדה ורבורג, רמת הכובש, ניר אליהו, קלמניה, בית ברל, נווה ימין, שדי חמד, תל אשר וירחיב. בראשה עמד יעקב לנדאו ז"ל ששימש בתפקיד בין השנים 1954-1980.

מועצה אזורית ירקון – מועצה זו הייתה ממוקמת בכפר מל"ל, במבנה מאפייה ישן ששימש לימים גם את דרום השרון. מועצה זו כללה שבעה ישובים: גבעת ח"ן, כפר מל"ל, עדנים, גני עם, ירקונה, נווה ירק ואלישמע. בראשה עמד, בהתנדבות, ראש המועצה יוסף זמוסטיאנו מנווה ירק שכיהן בתפקיד בין השנים 1960-1980.

מועצה אזורית מפעלות אפק – מועצה זו שהייתה ממוקמת בפתח תקווה, במבנה השייך עד היום (??**) לדרום השרון, כללה אחד עשר ישובים: גני יהודה, כפר מע"ש, גת רימון, מגשימים, כפר סירקין, גבעת השלושה, עינת, נחשונים, חורשים, חגור וסביון. בראשה עמד יצחק בנדר ז"ל שכיהן בתפקיד.

אברהם רוצקי שהיה סגן ראש מועצת דרום השרון הראשון נזכר בימיה הראשונים של המועצה המאוחדת: "לא היו משרדים, אלא מבנה ישן של מאפיה בכפר מל"ל. התנור עדיין היה קיים וסגרו אותו בבלוקים. לאט לאט ולפי הצורך שיפצנו ובנינו חדרים נוספים".

הסמל – סמלה של המועצה המאוחדת "דרום השרון" עוצב תוך שילוב שלושת היסודות של המועצות המרכיבות אותה: נחל הירקון שהופיע בסמלה של המועצה האזורית ירקון, מבצר אנטיפטרוס שהופיעה בסמלה של מפעלות אפק ועצי הדר שהופיעו בסמלה של המועצה האזורית השרון התיכון.

במהלך השנים הקימה המועצה האזורית דרום השרון יישובים חדשים: כוכב יאיר, נירית, מתן, צור יגאל וצור יצחק. בהמשך נפרדה מכוכב יאיר ומצור יגאל שאוחדו והפכו למועצה מקומית עצמאית וכן מגני יהודה שאוחדה עם סביון. במקביל קלטה המועצה את היישוב הוותיק רמות השבים.

כיום מונה המועצה האזורית דרום השרון 31 ישובים. 20 מהם מושבים וכפרים: אלישמע, גבעת ח"ן, גן חיים, גני עם, גת רימון, חגור, ירחיב, ירקונה, כפר מל"ל, כפר מע"ש, כפר סירקין, מגשימים, נווה ימין, נווה ירק, עדנים, צופית, צור נתן, שדה ורבורג, רמות השבים, ושדי חמד, 7 קיבוצים: אייל, גבעת השלושה, חורשים, נחשונים, ניר אליהו, עינת ורמת הכובש, שלושה ישובים קהילתיים: מתן, נירית וצור יצחק ומרכז חינוכי אוניברסיטאי אחד: בית ברל.

"מתוקף סמכותי, אני מצווה לאמור: המועצה האזורית דרום השרון תהיה חליפתן של המועצות האזוריות השרון התיכון, מפעלות אפק והירקון הן לזכויותיהן והן לחובותיהן ולהתחייבויותיהן

חמישי, 29 אוקטובר 2020 04:38

על אזור השרון

נכתב על ידי

אזור השרון, הריאה הירוקה של מרכז ישראל, הופך במהירות לאחד האזורים המבוקשים ביותר מבחינה נדל"נית בישראל, ולאזור הצומח במהירות מבחינות יחידות דיור, אזורי תעסוקה, כבישים, מקומות בילוי ועוד. באזור השרון ממוקמים כמה מהערים והישובים היקרים והנחשבים ביותר בישראל ועל השטחים הפתוחים שביניהם מצויים ישובים כפריים/חקלאיים שערכה הנדל"ני ממשיך להאמיר לגבולות מדהימים. על הישובים הכפריים הללו חולשות מועצות אזוריות כדוגמת המועצה האזורית דרום השרון, ששמו לעצמן למטרה לשמור על אופיו הכפרי של האזור. ארבע המועצות האזוריות באזור השרון, הם בית למושבים וקיבוצים רבים העוסקים בחקלאות, ולישובים קהילתיים קטנים, ולמרות הלחץ הנדל"ני להמשיך ולהפוך את האזורים החקלאיים לשכונות מגורים, פועלות המועצות הללו ללא לאות לשמירת אופיו הכפרי חקלאי של האזור. מועצות אלו מבינות את החשיבות הרבה שבשמירת אזורים ירוקים, אזורי בילוי ונופש, גם בלב המדינה ולכן בניית שכונות מגורים חדשות מחוץ לערי השרון, על אחת כמה וכמה ישובים חדשים כדוגמת צור יצחק, הם נדירים מאוד.

אזור מזרח השרון בו ממוקמת צור יצחק הוא אחד האזורים הפחות נגועים באזור השרון, אזור חדש יחסית, בו החלה תנופת הבנייה לפני כ-02 שנה בלבד עם בניית היישוב הקהילתי כוכב יאיר. בניגוד לתושבים החקלאיים שהתגוררו לפני כן וממשיכים להתגורר באזור בישובים קטנים כמושב צור נתן וקיבוץ אייל, הגיעו תושבי כוכב יאיר אל שטחי המועצה האזורית דרום השרון במטרה להקים ישוב קהילתי לא חקלאי, בדומה לצור יצחק. הם בחרו במקום הזה משילוב של מניעים אידיאולוגיים וסביבתיים: רצון לבנות ישוב קהילתי חזק ואיכותי לאורך הגבול המזרחי של ישראל באזור המותניים הצרות שלה, לצד רצון לזכות באיכות חיים, לנשום אוויר צח, להתעורר לקול ציוץ ציפורים ולאפשר לילדים חיים חופשיים ומאושרים בישוב קהילתי קטן, מוכר ומגונן. דרום השרון שיתפה פעולה והקימה את הישוב כוכב יאיר שהפך במהירות לסיפור הצלחה ולאחד מיישובי היוקרה של השרון והארץ. לאור ההצלחה בנתה דרום השרון שלושה ישובים קהילתיים נוספים: צור יגאל, הצמוד לכוכב יאיר, ומתן ונירית הדרומיים מעט יותר. כולם נבנו על ידי דרום השרון וזכו לליוויה והדרכתה הצמודים בשנותיהם הראשונות. כולם, בדומה לצור יצחק, שיווקו בתחילת הדרך יחידות דיור במחירי מציאה, וכולם הפכו במהירות לישוביםיוקרתיים ויקרים מאוד. בעקבות הצלחתם, הפך האזור המזרחי הרדום של השרון ליעד נדלנ"י מבוקש. סלילת כביש חוצה ישראל בצמוד לישובים אלו הפך אותם בשנים האחרונות לעוד יותר אטרקטיביים ואזורי התעשייה שהוקמו ועדיין מוקמים בצמוד להם יצרו עבורם מקומות עבודה זמינים ומשכו תושבים פוטנציאלים נוספים. יחד עם זאת, למרות הצלחת יישוביה והביקוש הגובר לישובים דומים, לא שכחה דרום השרון את מחויבותה לשמור על האזור כירוק והדרישות להציף בבנייה את האזור הקסום הזה חזרו ונדחו על ידי דרום השרון, כשצור יצחק היא יוצא מהכלל המעיד על הכלל.

מדוע נחשבים כל כך יישוביי השרון?

יישובי השרון הלא חקלאיים, כלומר הערים הגדולות והישובים הקהילתיים הקטנים, החלו את דרכם כערי שינה, מעין שלוחה מרוחקת של תל אביב. ברבות הימים הפכו ישובים אלו במהירות לישובים חיים ותוססים בזכות עצמם, ישובים המייצרים לעצמם אין סוף מקומות תעסוקה, מקומות בילוי תרבות ופנאי. ענף תעשיית ההיי טק שתפס תאוצה אדירה בישראל בשנים האחרונות בחר להתרכז דווקא באזור השרון בו היו אז האדמות זולות מאשר באזור תל אביב, ועם בניית אזורי ההיי טק הרבים באזור גדלה בשרון גם האוכלוסייה החזקה והמשכילה ועמה התחזקו מאוד החינוך, התרבות והפנאי. מדי שבת יוצאים אל החורשות העוטפות את האזור המזרחי של השרון המוני רוכבי אופניים, בעלי משפחות צעירים בעלי מודעות גבוהה לבריאות ולטבע. מועדוני הספורט והכושר מתרבים באזור כפטריות לאחר הגשם ואתם אירועי התרבות, הפסטיבלים ומרכזי הספורט והנופש. לילדים מציעים יישוביי השרון, סמוך מאוד לביתם, מבחר עצום של חוגים, החל מחוגי ספורט מגוונים, דרך חוגי נגינה ברמה גבוהה, וכלה בחוגי אומנות לסוגיהם כשבדרך יכולים ילדי השרון לבחור אם לרכוב על סוסים, להפוך לשחקני כדורגל מפורסמים, לנגני קלרינט מוכשרים, לשחיינים מצטיינים או לטניסאים אלופים. התיכונים בשרון יודעים לענות על הביקוש הגובר בלימודים מגוונים וברמה גבוהה מאוד, אם במדעים, במתמטיקה, ברובוטיקה או במחשבים, אם במוסיקה או בתיאטרון, אם במחול, או בכל מקצוע אחר שיקדם את הצעירים השאפתניים של השרון לקראת העתיד הטוב ביותר עבורם.להרגיש בכפר במרכז הארץצור יצחק ממוקם בלב אחד האזורים היפים והנחשבים ביותר בארץ – אזור השרון. אזור השרון נמצא במרכז ישראל, באזור המותניים הצרות של המדינה כשממערב לו חופיו היותר מטופחים ויפים של הים התיכון וממזרח לו הקו הירוק וגבעות השומרון המרהיבות.

חמישי, 29 אוקטובר 2020 04:38

לגור בלב הירוק - ישוב ירוק

נכתב על ידי

גולת הכותרת של הקמת הישוב החדש צור יצחק הן תשתיות הישוב אשר רובן ככולם תת קרקעיות ומוסתרות מהעין. לא עוד עמודי חשמל או חוטי חשמל הנמתחים מבית לבית, אלא תשתית חשמל שלמה המוצפנת בעובי האדמה. גם פחי האשפה הינם תת קרקעיים והם ממוקמים בסמוך לבניינים. הפחים הייחודיים מחליפים את חדרי האשפה הקיימים כיום בכל מבני המגורים בארץ. לפחים הגדולים השקועים באדמה פתח עליון קטן שאינו מאפשר כניסת בעלי חיים. העובדה כי הפח שקוע באדמה מונעת היווצרות ריחות לא נעימים האופייניים לאשפה ביתית.

גם שירותי התקשורת לרבות טלוויזיה בכבלים וטלפוניה, מגיעים אל כל הדירות באופן תת קרקעי נסתר. באותה צורה ידידותית למשתמש זורם גם גז הבישול והחימום אל הדירות ממצבורי גז משותפים, כשמונה דירתי, מאפשר לכל תושב לצרוך גז כאוות נפשו בלי לדאוג למילוי ואחזקת המכל.

במסגרת תכנית הבינוי של הישוב הוקצו שטחים נרחבים לגינון, מבני ציבור, מוסדות חינוך ואזור המיועד לפנאי ונופש.

תקן החניה שהוגדר בישוב הוא 2 חניות לכל יחידת דיור, ובנוסף חנייה לאורחים בשטחי הרחובות.

בין קבוצות הבניינים ממוקמים גני שעשועים, מדשאות ועצים וכן ספסלים לרווחת התושבים. בהמשך לשטחים הירוקים בתוך הישוב, יבנה ממשק ידידותי בין הישוב ליער צור נתן הצומח בשוליו הדרומיים, ממשק ובו נקודות תצפית וישיבה ושבילי הליכה וטיול. אגמון קטן וחביב מדרום מערב ליישוב (במקום בו שכנה בעבר מחצבה), יתמלא מי גשמים מדי חורף ויהפוך ללא ספק לנקודת משיכה עבור תושבי הישוב והסביבה. פעולות שיקוםהמחצבה החלו זה מכבר, וכמענה לצורך לתעל את מי הגשמים מהרכס, הוסבה המחצבה לאגמון נעים בצל עצים. עתה ממשיכה הקרן לשיקום מחצבות בשיתוף המועצה האזורית דרום השרון לפתח את אזור האגמון ולהפכו למקום בילוי ושעשוע מרכזי לכל המשפחה.

בנוסף, יוכלו תושבי צור יצחק ליהנות גם מפארק ענק שישתרע בדרומו של הישוב על שטחי יער צור נתן והגן הלאומי נחל אלכסנדר.

חמישי, 29 אוקטובר 2020 04:38

יישובים שכנים

נכתב על ידי

כוכב יאיר וצור יגאל

בנובמבר 2003 אוחדו שני הישובים כוכב יאיר וצור יגאל, הסמוכים לצור יצחק (כ-500 מ').

כוכב יאיר וצור יגאל נבנו שניהם על ידי דרום השרון במתכונת דומה לזו בה נבנה כיום צור יצחק.

מאז אותם ימים ראשונים לפני כעשרים שנה בהם הגיעו ראשוני התושבים להתגורר בכוכב יאיר, הפך הישוב לאחד מהיקרים והיוקרתיים בארץ וצור יגאל שצמח לצדו והפך לימים לחלק ממנו, הפך אף הוא במהירות לישוב יוקרתי ויקר.

כיום מתגוררים בכוכב יאיר צור יגאל כ-11 אלף תושבים ומתקיימים בו חיי תרבות וחברה עשירים. בישוב 17 גני ילדים, 3 בתי ספר יסודיים (אחד מהם בית ספר ממלכתי דתי), חטיבת ביניים אחת, שני בתי תרבות, שני אולמות ספורט, קנטרי קלאב ובו בריכות שחייה, חדר כושר, מגרשי טניס וחדרי חוגים, מערך חוגי ילדים ומבוגרים ענף ואיכותי, ספריה גדולה, חי בר קטן, 2 מרכזים מסחריים אחד קטן בלב כוכב יאיר ואחד גדול באזור התעשייה מצפה ספיר, 2 סופר מרקט, 3 קופות חולים שונות, תחנת כיבוי אש אזורית, אמבולנס אזורי, תחנת שיטור קהילתית מקומית, תחנת משמר אזרחי מקומית ועוד ועוד.


בכוכב יאיר- צור יגאל אחוז גבוה של אקדמאים המועסקים במקצועות חופשיים לרבות היי טק ויזמות עסקית, אחוז גדול של אנשי צבא בכירים בהווה ובעבר. כמו כן מתגוררים בישוב מספר חברי כנסת ושרים בעבר ובהווה, ואנשים המכהנים בעמדות מפתח בציבוריות הישראלית.

אופיו הקהילתי של הישוב יוצר שיתוף פעולה רב של תושבים ומעורבות בכל מערכות החיים, מעורבות המתבטאת בפעילות בוועדות ציבוריות בתחומי החינוך, תרבות, ספורט, חזות הישוב, כספים, בטחון, תקשורת ועוד.
מיומם הראשון של כוכב יאיר ואחר כך של צור יגאל, אופיינו תושביהם במודעות גבוהה לאיכות הסביבה ושימור הירוקבאזור. בזכות פעילות ענפה ורצינית של תושבים מתנדבים בשנים האחרונות מגלה הישוב ומפתח פינות חמד ארכיאולוגיות ברמה בינלאומית בתחומו, מסמן בשיתוף הקרן הקיימת לישראל שבילי טיול ביערות הסובבים ופועל לשימור ועיבוי היערות והירוק סביבו ולמיגור תוכניות בנייה נוספות באזור. תושבי צור יצחק שיתחמו את פנינת החמד הזו מצפון, יהפכו מן הסתם במהרה לשותפים פעילים בשמירת הסביבה, החי, הצומח וההיסטוריה שלה.

צור נתן

צור נתן הוא הישוב הקרוב ביותר לצור יצחק ומונה 240 תושבים. צור נתן הנו מושב שיתופי חקלאי ועל חלק מאדמותיו החקלאיות נבנה כיום צור יצחק. הוא נוסד בשנת 1966 על ידי הצבא כהיאחזות נח"ל ואוזרח כעבור שנה. שטחו 2100 דונם והוא מעבד 2350 דונם. ענפי המשק העיקריים שלו: גידולי שדה, פרדס, מטעים ולול.

טירה

ישוב ערבי-ישראלי.

קיבוץ איל

] עלה לקרקע בשנת 1948.השכנים


© כל הזכויות שמורות לישוב צור יצחק
09-7494810
09-7494864
zuryitzhak@gmail.com
אתם כאן: דף הבית אודות הישוב