צור יצחק

צור יצחק - יישוב קהילתי

בונים עתיד טוב יותר

ראשון, 20 ינואר 2013 02:00

אתרי נוף וטבע

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

הישוב צור יצחק והיער הסמוך לו ממוקמים במורדות המערביים של הרי השומרון אל מול עמק המרזבה המזרחי של השרון. אפיקו הרחב של נחל אלכסנדר חוצה את השטח ממזרח למערב.

לאורך אלפי שנים הווה קו הגבעות מוקד משיכה להתיישבות עקב יתרונותיו הכלכליים והאסטרטגיים כגון: קירבה לדרכים ראשיות (בעיקר "דרך הים" הקדומה), קירבה לאדמות נוחות לחקלאות, מסלע גיר וקירטון המאפשר חציבה נוחה, יכולת הגנה ותצפית ועוד. באזור קיימים ממצאים ארכיאולוגיים רבים המעידים על ההתיישבות בו לאורך ההסטוריה.

ההתיישבות בעבר ובהווה הותירה באזור מעט שטחי טבע ונוף, ובהם יער צור יצחק שניטע ע"י קרן קימת לישראל, משולב בשרידי חורש ים תיכוני שכיסה את אזור השרון בעבר. בחלק הצפוני נותרה רצועת השטח לאורך האפיק של נחל אלכסנדר. באזור קיימים עדיין מגוון של חיות בר: צבאים, צבועים, דרבנים, חזירי בר, עופות דורסים ומיני ציפורי שיר.


מסלולי הליכה

לפניכם מסלולי טיול מומלצים באיזור בדרגות שונות:

מפת האיזור

Tourmap
[1] נקודת התחלת מסלול חוצה איזור: צור יצחק – מצפה ספיר.
[2] נקודת עצירה, רכס צור נתן.
[3] חורשת האלונים.
[4] חורבת אל מזרעה.
[5] שדות חקלאיים.
[6] גבעת הכלניות.
[7] מצפה ספיר.
[8] חורבת מגדל.
[9] שיח מושרף - שיח' מנצור (קבר השייח ).
[10] חרבת דרדר.


מסלול א: מסלול חוצה אזור מצור יצחק למצפה ספיר (נקודות סיור 1-7)

סוג המסלול: הליכה.
סימון שביל: מעבר בין סימונים בצבעים שונים.
זמן משוער: כ- 5 שעות.
דרגת קושי: מיטיבי לכת (ניתן לחלק לקטעים היכולים להתאים לכל המשפחה).
אורך מסלול ההליכה: כ- 8 ק"מ (המסלול אינו מעגלי).
נקודת התחלה: מפגש הכביש העולה לצור נתן עם דרך עפר מסומנת בסימון שבילים שחור (מערבית לקבר השיח') [1]. מנקודת המפגש נרד בדרך המסומנת שחור לכיוון דרום (קל לזהות אותה על פי שתי בריכות המים מבטון הבנויות לצידה). הדרך פונה לכיוון מזרח, ועוברת בחלקו הפראי והלא נטוע של רכס צור נתן [2]. לאחר כקילומטר ניתן לעצור לתצפית יפה לכיוון מזרח ודרום. מהתצפית ניתן לראות את תוואי נחל אלכסנדר, את התבליט של אזור השומרון, ההולך ומשתפל לכיווננו ואת היישובים באזור. השביל השחור יורד בתלילות לאפיק הנחל ולאחר מכן מגיע אל מפגש עם שביל מסומן ירוק - בו נמשיך לכיוון כוכב יאיר ונחצה את נחל אלכסנדר.


לאחר החציה, השביל מתחבר לדרך ההיקפית של כוכב יאיר - נמשיך עם הסימון הירוק הפונה לכיוון מערב .
למעוניינים לקצר, ניתן לעלות בדרך כורכר לא מסומנת העולה בין החורש למטע אבוקדו אל רחוב דרגות בכוכב יאיר. אנו צועדים עתה בגדה הדרומית של נחל אלכסנדר, בשולי יער קק"ל, ובינות למטעי האבוקדו של צור נתן. בחורף החורשה מדרום לשביל מלאה בפרחי בר, ולעתים יש צורך לדלג בין השלוליות (חדי העין ביניכם יוכלו גם להבחין בעקבות של חזירי בר המתגוררים באזור זה).

כארבעה ק"מ מנקודת היציאה, הסימון הירוק מתחלף בסימון אדום (בכוון ההליכה). לאחר ק"מ נוסף של הליכה מערבה על גבי הסימון האדום, נגיע אל פנייה דרומה עם המשך סימון אדום.
כמה עשרות מטרים לפני הפנייה, צמודה לשביל מדרום חורשה יפה של כ-20 עצי אלון התבור [3], שניטעו על ידי הקק"ל, ומזכירים את הנוף של 'יער השרון הקדום'. ניתן לשבת בצילם ולחפש למרגלותיהם בלוטים וספלולים להנאת הילדים.


בהמשך, מיד לאחר הפנייה דרומה, ניתן לזהות מפגש עם דרך לא מסומנת אך ברורה, הפונה מזרחה, אל תוך החורשה. בדרך זו ניתן לחזור אל תוך היישוב כוכב יאיר דרך רחוב גילה, תוך חציית שרידי יישוב קדום 'חורבת אל מזרעה' [4] בחלקת יער זו התחוללה שריפה שכילתה את היער הותיק. בשנים האחרונות נטעה קק"ל את השטח מחדש, תוך התבססות על הטראסות החקלאיות הקיימות ונטיעת עצים רחבי עלים ועצי בוסתן.באזור זה מופיעים בחודשים פברואר-מרץ משטחים יפהפיים של כלניות בשלל צבעים ורקפות. עיקר השרידים הארכיאולוגיים נמצאים על גבעה קטנה: בולטת במיוחד מערה בצמוד לשביל, ששימשה כמאגר מים קדום, ועל הגבעה (זהירות מבורות) נמצאים מספר מבנים .

אם החלטתם שלא לצאת דרך רחוב גילה, חיזרו אל הדרך המסומנת אדום, והמשיכו לצעוד דרומה בשולי החורשות של כוכב יאיר. ממערב לנו בולט האזור השטוח של השדות החקלאיים [5]– זוהי המרזבה, המנקזת את השומרון וזוכה עקב כך באדמת סחף שחורה ופורייה. מערבה באופק ניתן לראות את העיר טירה, אשר בנויה על גבעות החמרה האדומה המאפיינות את אזור השרון הנמשכות כמעט עד לים (18 ק"מ בקו אווירי). בחורף ובאביב משתלם לפוש מדי פעם בצל החורשות, וליהנות ממרבדים מרהיבים של פרחי בר. כקילומטר וחצי לאחר הפנייה דרומה נגיע אל דרך המסומנת בסימון ירוק ונפנה ימינה (מערבה).
בחודשים פברואר מרץ, מומלץ להתבונן מעבר לשדה לכיוון מזרח ולבקר ב'גבעת הכלניות' [6]. בדרך פלא שרדה לה גבעה קטנה המתרוממת בשולי השדה החרוש, ומציגה בחודשים אלה מגוון נאה של כלניות בצבעים אדום-סגול-וורוד-לבן, יחד עם דבורניות המתחפשות לדבורים. ניתן להגיע אליה בהליכה על דרך לא מסומנת בשולי החורשה (מהגבעה ניתן לקצר ובעזרת שביל הפונה מזרחה להתחבר לרחוב 'בית אל').
מצפה ספיר[7] - בקרחת היער שבמרכז החורשה יש שולחנות פיקניק ואמפי-תיאטרון לצד פחי אשפה ועצים מצילים. מהמקום נוף יפה 360מעלות שמוסתר בחלקו בידי העצים. מערות קבורה של תושבי החורבה בתקופה הרומית-ביזנטית נמצאות במורדות הצפוניים של החורבה ובמורד הדרום מערבי .

מסלול ב: אתרים ארכיאולוגיים ברכס צור יצחק (נקודות סיור 1-5)

דרגת קושי: קל מאד.
סוג המסלול: נסיעה והליכה.
זמן משוער: כ- 3 שעות.
מה נראה? הסיור כולל מספר תחנות על רכס צור נתן, ביניהן ניתן לעבור ברגל או ברכב.
נקודת התחלה: יציאה מזרחית של הישוב צור יצחק.

תחנה ראשונה חורבת מגדל [8]

במקום חורבה עם בורות מים, גת, מחצבה ובית בד . היישוב נוסד בתקופה הכנענית, בימי בית ראשון ובית שני היה כאן יישוב שנחרד במרד הגדול וממנו שרדה מערכת מסתור. אחריה הוקם יישוב שומרוני בשם אנטסיון שגרו בו כ2000 איש וממנו שרדו מקוואות ובית הכנסת, שנמצאים ליד קבר השיח'. בתקופה הביזנטית הוקם במקום מנזר ובתקופה המוסלמית המוקדמת הוקמה במקום מצודה. לאחר התקופה הצלבנית הוקם במקום הישוב מג'דל יבּוָּא .
בראש הגבעה מדרום יש גת גדולה באמצע היער .

[3] שרידי העיר הקדומה (ברקע קבר השיח')

SheichMushrafתחנה שנייה שיח מושרף - שיח' מנצור (קבר השייח )[9]


במקום בית כנסת שומרוני ובו שרידי פסיפס צבעוני מכוסה בחול, שרידי כנסייה, ושרידי מצודה מוסלמית מאוחרת שעליהם נבנה קבר השיח'. לצד ביה"כ השומרוני נבחין בשרידי מקווה טהרה שומרוני אליו יורדים במדרגות. סביב מבנה השיח ריכוז רב של מתקנים חקלאיים. לשמו של המקום מספר אפשרויות, האחת: כששאלו אנשי הסקר הבריטי את הערבים במקום על שם השיח' הקבור במקום, קיבלו את התשובה מוּש עראף שזה איני יודע בערבית, ומכאן שם השיח' המשובש. אך ישנה אפשרות נוספת והיא מן השורש הערבי-'שרף' שזהו קדוש או כבוד.

ועל כן יכול והשם הינו 'היח המקודש או המכובד'. מן המידע על המקום למדנו כי למעשה שם השיח' הוא שיח' מנצור, שפירושו המנצח, וקברו הוקם במהלך התקופה העותמאנית, אך ככל הנראה מבנה המקאם הוקם ללא קבר שיח כנהוג ברוב מבני מקאם בשיח הנפוצים בארצנו, ובהמשך נקבר במבנה אותו שיח מכובד.

[3] שרידי העיר הקדומה (ברקע קבר השיח')

תחנה שלישיתחרבת דרדר [10]

השם הוא עיברות של חירבת אל–מדחדרה כמו המעיינות שבואדי .
במקום שרידי יישוב שהיה במקום בתקופות הרומית, ביזנטית, צלבנית וממלוכית. בתקופה הממלוכית הוקמה במקום מצדוה, שאת שרידיה רואים כיום .
מהמקום תצפית נפלאה לכל הסביבה .
הגישה מתוך היישוב צור נתן

הממצאים הארכיאולוגיים מצביעים על יישוב שהתקיים על רכס צור נתן לאורך תקופות שונות בהסטוריה:
ההתיישבות החלה בתקופה הכנענית (אלפים 2-3 לפנה"ס).
לאחר מכן היה במקום כפר יהודי, עד ימי בית שני (68 לספירה) שנהרס כפי הנראה בימי המרד הגדול ברומאים - באתר נמצאה מערכת מסתור מתקופה זו .
בתקופה הרומית-ביזנטית הקדומה (מאות 2-5 לספירה), היה במקום ישוב שומרוני בשם אנטסיון. בתקופה זו שיגשג המקום והתגוררו בו כ- 2,000 איש! נבנו בית הכנסת ומקוואות והתפתח האזור החקלאי סביב הישוב (כמתואר בתחנה הראשונה בסיור). בתקופה הביזנטית המאוחרת (מאות 5-7 לספירה) שכן במקום מנזר נוצרי.
בתקופה האיסלמית הקדומה (מאות 7-8 לספירה)- הפך המקום למבצר מוסלמי צבאי. בימי הביניים שכן במקום ישוב מוסלמי אחר בשם מג'דל יבווא. בסוף התקופה העותומנית נבנה כנראה קבר השייח מושרף' .

מסלולי אופניים:

אזור יער צור יצחק מרהיב ביופיו הייחודי. אוהבי טיולי האופניים יכולים למצוא מבחר מסלולים מהנים בדרגות קושי שונות.

לפניכם קישורים למסלולי אופניים באיזור הכוללים מפות, צילומים והסברים:

סינגלים באיזור יער צור יצחק

כוכב יאיר - צור יצחק – סלעית , 18 ק"מ

נקרא 15064 פעמים עודכן לאחרונה ב שלישי, 03 יוני 2014 11:26

פריטים קשורים

Media

עוד בקטגוריה זו: צא לטבע »

© כל הזכויות שמורות לישוב צור יצחק
09-7494810
09-7494864
zuryitzhak@gmail.com
אתם כאן: דף הבית אודות הישוב אתרי טבע ונוף