צור יצחק

צור יצחק - יישוב קהילתי

בונים עתיד טוב יותר

שלישי, 01 ינואר 2013 14:52

על אזור השרון

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

אזור השרון, הריאה הירוקה של מרכז ישראל, הופך במהירות לאחד האזורים המבוקשים ביותר מבחינה נדל"נית בישראל, ולאזור הצומח במהירות מבחינות יחידות דיור, אזורי תעסוקה, כבישים, מקומות בילוי ועוד. באזור השרון ממוקמים כמה מהערים והישובים היקרים והנחשבים ביותר בישראל ועל השטחים הפתוחים שביניהם מצויים ישובים כפריים/חקלאיים שערכה הנדל"ני ממשיך להאמיר לגבולות מדהימים. על הישובים הכפריים הללו חולשות מועצות אזוריות כדוגמת המועצה האזורית דרום השרון, ששמו לעצמן למטרה לשמור על אופיו הכפרי של האזור. ארבע המועצות האזוריות באזור השרון, הם בית למושבים וקיבוצים רבים העוסקים בחקלאות, ולישובים קהילתיים קטנים, ולמרות הלחץ הנדל"ני להמשיך ולהפוך את האזורים החקלאיים לשכונות מגורים, פועלות המועצות הללו ללא לאות לשמירת אופיו הכפרי חקלאי של האזור. מועצות אלו מבינות את החשיבות הרבה שבשמירת אזורים ירוקים, אזורי בילוי ונופש, גם בלב המדינה ולכן בניית שכונות מגורים חדשות מחוץ לערי השרון, על אחת כמה וכמה ישובים חדשים כדוגמת צור יצחק, הם נדירים מאוד.

אזור מזרח השרון בו ממוקמת צור יצחק הוא אחד האזורים הפחות נגועים באזור השרון, אזור חדש יחסית, בו החלה תנופת הבנייה לפני כ-02 שנה בלבד עם בניית היישוב הקהילתי כוכב יאיר. בניגוד לתושבים החקלאיים שהתגוררו לפני כן וממשיכים להתגורר באזור בישובים קטנים כמושב צור נתן וקיבוץ אייל, הגיעו תושבי כוכב יאיר אל שטחי המועצה האזורית דרום השרון במטרה להקים ישוב קהילתי לא חקלאי, בדומה לצור יצחק. הם בחרו במקום הזה משילוב של מניעים אידיאולוגיים וסביבתיים: רצון לבנות ישוב קהילתי חזק ואיכותי לאורך הגבול המזרחי של ישראל באזור המותניים הצרות שלה, לצד רצון לזכות באיכות חיים, לנשום אוויר צח, להתעורר לקול ציוץ ציפורים ולאפשר לילדים חיים חופשיים ומאושרים בישוב קהילתי קטן, מוכר ומגונן. דרום השרון שיתפה פעולה והקימה את הישוב כוכב יאיר שהפך במהירות לסיפור הצלחה ולאחד מיישובי היוקרה של השרון והארץ. לאור ההצלחה בנתה דרום השרון שלושה ישובים קהילתיים נוספים: צור יגאל, הצמוד לכוכב יאיר, ומתן ונירית הדרומיים מעט יותר. כולם נבנו על ידי דרום השרון וזכו לליוויה והדרכתה הצמודים בשנותיהם הראשונות. כולם, בדומה לצור יצחק, שיווקו בתחילת הדרך יחידות דיור במחירי מציאה, וכולם הפכו במהירות לישוביםיוקרתיים ויקרים מאוד. בעקבות הצלחתם, הפך האזור המזרחי הרדום של השרון ליעד נדלנ"י מבוקש. סלילת כביש חוצה ישראל בצמוד לישובים אלו הפך אותם בשנים האחרונות לעוד יותר אטרקטיביים ואזורי התעשייה שהוקמו ועדיין מוקמים בצמוד להם יצרו עבורם מקומות עבודה זמינים ומשכו תושבים פוטנציאלים נוספים. יחד עם זאת, למרות הצלחת יישוביה והביקוש הגובר לישובים דומים, לא שכחה דרום השרון את מחויבותה לשמור על האזור כירוק והדרישות להציף בבנייה את האזור הקסום הזה חזרו ונדחו על ידי דרום השרון, כשצור יצחק היא יוצא מהכלל המעיד על הכלל.

מדוע נחשבים כל כך יישוביי השרון?

יישובי השרון הלא חקלאיים, כלומר הערים הגדולות והישובים הקהילתיים הקטנים, החלו את דרכם כערי שינה, מעין שלוחה מרוחקת של תל אביב. ברבות הימים הפכו ישובים אלו במהירות לישובים חיים ותוססים בזכות עצמם, ישובים המייצרים לעצמם אין סוף מקומות תעסוקה, מקומות בילוי תרבות ופנאי. ענף תעשיית ההיי טק שתפס תאוצה אדירה בישראל בשנים האחרונות בחר להתרכז דווקא באזור השרון בו היו אז האדמות זולות מאשר באזור תל אביב, ועם בניית אזורי ההיי טק הרבים באזור גדלה בשרון גם האוכלוסייה החזקה והמשכילה ועמה התחזקו מאוד החינוך, התרבות והפנאי. מדי שבת יוצאים אל החורשות העוטפות את האזור המזרחי של השרון המוני רוכבי אופניים, בעלי משפחות צעירים בעלי מודעות גבוהה לבריאות ולטבע. מועדוני הספורט והכושר מתרבים באזור כפטריות לאחר הגשם ואתם אירועי התרבות, הפסטיבלים ומרכזי הספורט והנופש. לילדים מציעים יישוביי השרון, סמוך מאוד לביתם, מבחר עצום של חוגים, החל מחוגי ספורט מגוונים, דרך חוגי נגינה ברמה גבוהה, וכלה בחוגי אומנות לסוגיהם כשבדרך יכולים ילדי השרון לבחור אם לרכוב על סוסים, להפוך לשחקני כדורגל מפורסמים, לנגני קלרינט מוכשרים, לשחיינים מצטיינים או לטניסאים אלופים. התיכונים בשרון יודעים לענות על הביקוש הגובר בלימודים מגוונים וברמה גבוהה מאוד, אם במדעים, במתמטיקה, ברובוטיקה או במחשבים, אם במוסיקה או בתיאטרון, אם במחול, או בכל מקצוע אחר שיקדם את הצעירים השאפתניים של השרון לקראת העתיד הטוב ביותר עבורם.להרגיש בכפר במרכז הארץצור יצחק ממוקם בלב אחד האזורים היפים והנחשבים ביותר בארץ – אזור השרון. אזור השרון נמצא במרכז ישראל, באזור המותניים הצרות של המדינה כשממערב לו חופיו היותר מטופחים ויפים של הים התיכון וממזרח לו הקו הירוק וגבעות השומרון המרהיבות.

נקרא 3315 פעמים

© כל הזכויות שמורות לישוב צור יצחק
09-7494810
09-7494864
zuryitzhak@gmail.com
אתם כאן: דף הבית אודות הישוב על צור יצחק על אזור השרון