צור יצחק

צור יצחק - יישוב קהילתי

בונים עתיד טוב יותר

רביעי, 02 ינואר 2013 11:43

ביטחון

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

AmosChachmovעמוס חכמוב - יו"ר ועדת בטחון

דואל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

לתושבים שלום רב !

ללא ספק תפיסת הביטחון החדשה ביישוב תהווה אתגר משותף לכולנו,ולכן שמתי כמטרה עליונה לגרום לנו התושבים הרגשת ביטחון גדולה יותר מבעבר,הן במישור הביטחוני והן במישור הפלילי.
גם לי וגם לחברי ועדת הביטחון עומדות החלטות משמעותיות וקריטיות לגבי תפיסת הביטחון החדשה ביישוב,כפי שאושרה ברוב קולות בישיבת התקציב האחרונה.

מחלקת הביטחון ביישוב פועלת בתיאום ושיתוף בין גורמי הביטחון הפועלים ביישוב, משטרת ישראל וצה"ל, על מנת לספק מענה בטחוני לתושבים ולשפר את רמת הביטחון ביישוב. כיום פועלת ביישוב חברת שמירה אחת – בן ביטחון, הכפופה ליו"ר הביטחון ביישוב ופועלת באחריותו ועל פי מדיניותו,ובשיתוף עם רבש"צ היישוב. בנוסף ימוגן במערכת מצלמות במעגל סגור במספר מקומות ביישוב, ומטרתן לצמצם ככל האפשר אירועים פליליים וביטחוניים. ניידת ביטחון תסייר ביישוב 24 שעות, ובמהלך הלילה והיום ישונו סדרי השמירה בשער.

בתפיסה החדשה ניתן יהיה להתקין בכל בית אב ביישוב מערכת לחצן מצוקה אשר יופעל במוקד ויזעיק את הסייר מיידית על כל חשד כזה או אחר.

מחלקת הביטחון ביישוב פועלת בתחומים הבאים:

 

  • ביטחון כללי - הפעלת מערך שמירה ברחבי היישוב תוך טיפול באירועים חריגים ומתן מענה מיידי לקריאות תושבים.
  • משק לשעת חירום - בניית מערך היערכות היישוב בשעת חירום בכל הנדרש על פי חוקי משק לשעת חירום.
  • כיתת כוננות – הוקמה ביישוב כיתת כוננות המונה -12 מתנדבים. מטרת הפעילות שלה לתת מענה לכל אירוע פח"ע (פעילות חבלנית עוינת), על פי תכנית פעולה מתוכננת מראש, בכפיפות ישירה לרבש"צ..
    הכיתה הוכשרה ומאומנה על ידי צה"ל באופן שוטף. חברי כיתת הכוננות יישאו נשק צה"לי ויהיו וערוכים למתן מענה בזמן אמת. כיתת הכוננות פועלת בהנחיית רבש"צ היישוב וחטמ"ר מנשה.
  • צח"י -יוקם צוות חירום יישובי - מחלקת הביטחון תרכז את נושא צוות החירום היישובי הקמתו ותפעולו.
  • משא"ז – גיוס המתנדבים למשא"ז נמצא בחשיבות עליונה ,זאת על פי תפיסת הביטחון של שמירה על הבית .
  • חברת השמירה ביישוב תהיה אחראית על הטיפול בבקשות להכנסת פועלים פלסטינים לעבודה ביישוב, המאושרים לכך ע"י המדינה והצבא,ותנהל רישום של כל הנכנסים ליישוב.

 

רבש"צ היישוב

 

בשולי הדברים, רשימה זו נכתבה על מנת להכניס לפרופורציה את מעמד הרבש"צ ותפקידו המגוון כמשרתם של שלושה אדונים. לא אחת רבש"צים מוצאים עצמם מול דרישות סותרות ותחת (קווי הירי) של היישוב. למרות שבדרך כלל רוב התושבים אינם מודעים לקשיים בעבודתו, בכל זאת מרשים לעצמם לא אחת לחוות דעה לכאן או לכאן, להעלות הצעות לסדר ואף לעמוד בפתח ולצעוק: "מה העבודה הזאת לך...". אמנם אין לרבש"צ בעלות על החכמה, והוא קשוב לרעיונות, אך הניסיון שהצטבר הוא לא משהו שניתן לבטל בהינף אצבע על מקלדת.

למען הסר כל ספק, הרבש"צ אינו עובד עם שעון נוכחות של 08:00 עד 16:00, אלא נמצא בכוננות 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. מעבר לכך עובדה היא שעבודה זו כרוכה לא אחת בסכנת חיים, מתוקף היותו ראשון לכל הקפצה או אירוע בגזרתו. על הרבש"צ מוטלת האחריות הכוללת בכל תחום המוגדר כ"ביטחון" הן בשגרה והן בחירום: רשימות שמירה ואחריות עליהן, שבחי"ם באתרי בניה, הקפצות בכל זמן נתון לכל אירוע, אחריות על אמצעי האבטחה השונים (גדרות אלקטרוניים, מחסומים טכנולוגיים, מצלמות אבטחה), סיורי גדר בשגרה ובחירום, ביקורות, תדריכים לפלוגות גזרתיות לשומרים ומאבטחים, אחריות על מרכיבי ביטחון - מכבישי ביטחון דרך תאורה וכריזה ועד כיבוי אש והצלה, אימון צוותי כוננות ודאגה לכשירות המבצעית (אימוני קבע, אימוני שטח, מטווחים, ביקורות ותרגילים), דו"חות ובקרה על ציודים ונשקים, צח"י, ביקורות שגרתיות של הצבא (ברמת החטיבה, אוגדה, פיקוד ומטכ"ל), כנסים והכוונות מקצועיות, ישיבות והערכות מצב שבועיות והכנת התושבים לאירועים בשגרה ובחירום ועוד משימות שאינן קשורות ישירות להגדרת התפקיד.

מתוקף פעילות מורכבת זו, הופך הרבש"צ תוך זמן קצר למעין "מרכז עזרה לתושב במצוקה" הפעיל 24 שעות ביממה. ואם לא די בכך, בעוד שלכל שכיר ישנו מעסיק אחד, הרבש"צ כפוף בפועל לשלושה מעסיקים, ולמעשה בכך הוא מעין בן כלאיים. מחד, הוא שלוחו המקצועי של הצבא למתן ביטחון לתושבי הישוב; מאידך, הוא שלוחה של יו"ר ועד הביטחון ביישוב, וכמובן ולא פחות חשוב, נאמנם של תושבי הישוב עליו הוא מופקד. מערכת יחסים לא טבעית זו מזמנת לעיתים התנגשויות בין דרישות הצבא לרצון התושבים, ויכול שתפגע ביכולת הרבש"צ למתן מענה בטחוני מקצועי.

 

החברים בועדת הביטחון :

גיא אזולאי,שימי פרץ,דלית רוכמן, מיט'של ט'שופק, גלעד רז, גלית קטן, טל דנציגר.

 

לסיכום תושבים יקרים מתוקף המינוי לתפקידי זה, רואה אני כזכות גדולה אשר נפלה בחלקי לשמש ולשרת אתכם בהתנדבות (למרות היותי עובד במשרה בכירה הדורשת אחריות רבה), ולתרום מניסיוני הרב לטובת ביטחון היישוב ולטובת הבאים אחרי .

 

נקרא 6507 פעמים עודכן לאחרונה ב חמישי, 24 ינואר 2013 14:15
עוד בקטגוריה זו: כיתת כוננות - צור יצחק »

© כל הזכויות שמורות לישוב צור יצחק
09-7494810
09-7494864
zuryitzhak@gmail.com
אתם כאן: דף הבית שירותים לתושב בטחון